Filmoteka

„Gagarine” − kosmiczne marzenia [na co do kina?]

„Gagarine” to czuły i wysmakowany film, o pewnym paryskim osiedlu powstałym cześć kosmonauty Jurija Gagarina. Wraz z decyzją o zburzeniu osiedla, zaczął się burzyć świat jego mieszkańców. Film w kinach od 1 października.

16-letni Youri spędził całe życie w Gagarine Towers, rozległym, paryskim kompleksie mieszkaniowym, będącym architektoniczną pozostałością po dawnej fascynacji komunizmem. Kiedy plany rozbiórki bloku i eksmisji jego społeczności stają się rzeczywistością, Youri postanawia stawić temu opór. Wraz ze swoimi przyjaciółmi, Dianą i Houssamem, rozpoczyna misję uratowania Gagarine − ich cennego, pełnego wspólnych przeżyć azylu − przekształcając go we własny „statek kosmiczny”.

„Gagarine” to wyjątkowo czuły film, który za pomocą ciepłych, delikatnych kolorów fantastycznie wydobywa magię z codzienności, a jednocześnie oddaje siłę charakteru bohatera. Film wyreżyserowali Fanny Liatard i Jeremy Trouilh, a główne role zagrali: Alseni Bathily, Lyna Khoudri, Finnegan Oldfield i ze specjalnym udziałem Denisa Lavanta.