Filmoteka

„Śniegu już nigdy nie będzie” Szumowskiej odpadł z walki o Oscara

W gronie piętnastu tytułów, które powalczą w tym roku o Oscara w kategorii dla najlepszego filmu międzynarodowego, zabrakło miejsca dla wyreżyserowanego przez Małgorzatę Szumowską i Michała Englerta filmu „Śniegu już nigdy nie będzie”. Na ogłoszonej przez Amerykańską Akademię Sztuki i Wiedzy Filmowej tzw. shortliście znalazł się za to wyreżyserowany przez Agnieszkę Holland „Szarlatan”, który jest czeskim kandydatem do Oscara.

Swoje filmy do walki o tegoroczne Oscary zgłosiła rekordowa liczba 93 krajów. Spośród nich do kolejnego etapu walki o tę nagrodę wybranych zostało piętnaście filmów. To, że nie ma na tej liście polskiego kandydata zagraniczni eksperci uznają za niespodziankę. Podobnie mówi się o pominięciu hiszpańskiego filmu „Wieczny okop”.

Zgodnie z przewidywaniami, na liście kandydatów do Oscara dla najlepszego filmu międzynarodowego znalazło się miejsce dla duńskiego „Na rauszu” z Madsem Mikkelsenem w roli głównej. Są też inne tytuły najpoważniej rozważane w kontekście nagrody. To m.in. rumuński „Kolektyw”, tajwański „A Sun” czy propozycja Bośni i Hercegowiny „Aida”. Za największą niespodziankę wśród zakwalifikowanych tytułów uznawana jest obecność na liście tunezyjskiego filmu „Człowiek, który sprzedał własną skórę”.

Oprócz wymienionych wyżej propozycji, na shortliście najlepszych międzynarodowych filmów znalazły się jeszcze filmy z Hong Kongu („Better Days”), Rosji („Drodzy towarzysze!”), Meksyku („Już mnie tu nie ma”), Norwegii („Nadzieja”), Gwatemali („Płacząca kobieta”), Chile („Agent Kret”), Wybrzeża Kości Słoniowej („Noc królów”), Iranu („Dzieci słońca”), i Francji („My dwie”). Ubiegłorocznego triumfu filmu „Parasite” nie powtórzą filmowcy z Korei Południowej. Do dalszej walki o Oscary nie zakwalifikował się zgłoszony przez ten kraj film „The Man Standing Next”.

Oprócz listy filmów, które ubiegać się będą o Oscara dla najlepszego filmu międzynarodowego, opublikowano też tzw. shortlisty w kategoriach: efekty specjalne, charakteryzacja, muzyka, piosenka, pełnometrażowy film dokumentalny, krótkometrażowy film dokumentalny, krótkometrażowy film animowany oraz krótkometrażowy film fabularny. (PAP Life)