Filmoteka

Jan Komasa wyreżyseruje w USA dramat „Anniversary”

Polski reżyser, którego „Boże Ciało” zostało nominowane do Oscara, rusza na podbój Hollywood. Jak podaje portal „Variety”, anglojęzycznym debiutem Jana Komasy będzie określany mianem „dramatu o społecznej apokalipsie” film „Anniversary”.

„Pracuję nad intymnym projektem o moim największym osobistym koszmarze. Opowiadać będzie o grupie kochających się ludzi, którzy stawią czoła niszczącej i nieuniknionej sile... społecznemu wirusowi” − powiedział Komasa. Scenariusz filmu „Anniversary” napisze Lori Rosene-Gambino. Innym projektem, nad którym pracuje Rosene-Gambino jest film „The Murderer Among Us” opowiadający o słynnym niemieckim reżyserze Fritzu Langu i tworzeniu filmu „M − morderca”. Komasa też jest związany z tym projektem.

„Byłem zachwycony, gdy w moje ręce trafił scenariusz napisanego przez Lori filmu o Langu. Śledzenie tych wszystkich rygorystycznie zbadanych elementów życia legendarnego niemieckiego filmowca było zarazem intrygujące, jak i odkrywcze. Wiedziałem, że muszę się spotkać z Lori i jestem podekscytowany możliwością współpracy z nią przy filmie „Anniversary” − mówi polski reżyser.

Producentami filmu „Anniversary” będą Nick Wechsler, Steve Schwartz i Paula Mae Schwartz. Na ich koncie producenckim są takie filmy jak m.in. „Droga” z Viggo Mortensenem czy „Adwokat” z Michaelem Fassbenderem. „Dystopijna wizja Jana Komasy jest w filmie +Anniversary+ zarówno dyskusyjna, jak i realistyczna. Akcja filmu rozgrywa się w czasach zbliżonych naszym czasom i nic nie jest w stanie powstrzymać tego, co nadchodzi” - mówią producenci filmu.