Filmoteka

Dla kogo Orły 2020? Zaczyna się przegląd kandydatów

W środę 8 stycznia w dwóch salach kina Iluzjon Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego w Warszawie rozpoczął się przegląd filmów, które kandydują do Polskich Nagród Filmowych Orły 2020. Będzie to okazja do zobaczenia blisko siedemdziesięciu produkcji fabularnych, zaplanowano również spotkania z ich twórcami. Przegląd potrwa do 31 stycznia.

– Jeszcze nigdy do Orłów nie kandydowało tyle polskich filmów i tylu ich twórców. Przegląd Orłów staje się największym festiwalem polskiego filmu, pokazującym rozmach i sukces naszej kinematografii. W tym radosnym momencie chcemy przypomnieć artystę, który swoją twórczością zawsze prowokował, zadawał pytania, inspirował, budził kontrowersje. Czyż nie jest to rola artysty? Andrzej Żuławski należy do grona wybitnych twórców polskiego kina. Jego ostatni scenariusz, z wieloma trudnościami zrealizowany przez syna, który tym samym podejmuje trudną drogę ojca, stawia przed nami wyzwanie odrzucenia łatwych kompromisów. Tym otwarciem chcemy wspomnieć Andrzeja Żuławskiego – mówi prezydent Akademii Dariusz Jabłoński.

W programie Przeglądu znalazły się m.in. polski kandydat do Oscara, czyli „Boże ciało” Jana Komasy, „Obywatel Jones” Agnieszki Holland, „SuperNowa” nagrodzonego w Gdyni za debiut Bartosza Kruhlika, „Słodki koniec dnia” Jacka Borcucha, „Ikar. Legenda Mietka Kosza” – biograficzna opowieść o nietuzinkowym jazzmanie w reżyserii Macieja Pieprzycy i „Mowę ptaków” Xawerego Żuławskiego. W tym roku podczas Przeglądu widzowie będą mogli obejrzeć również wybrane odcinki polskich seriali fabularnych, które kandydują do Orłów w kategorii Najlepszy Filmowy Serial Fabularny.

Lista gości, z którymi będzie można się spotkać w warszawskim Iluzjonie, jest długa. Między 8 a 31 stycznia pojawi się tam m.in. ekipa „Bożego Ciała” – reżyser Jan Komasa, scenarzysta Mateusz Pacewicz oraz aktorzy Eliza Rycembel, Tomasz Ziętek i Aleksandra Konieczna.

W Iluzjonie zjawią się również Krystyna Janda i Jacek Borcuch („Słodki koniec dnia”), Maciej Pieprzyca i Dawid Ogrodnik („Ikar. Legenda Mietka Kosza”), Karolina Bruchnicka i Łukasz Grzegorzek („Córka trenera”), Janusz Majewski („Czarny mercedes”), Marcin Krzyształowicz, Sebastian Stankiewicz i Marysia Sobocińska („Pan T.”), Jan Jakub Kolski („Ułaskawienie”), Eryk Lubos i Aleksandra Popławska („Underdog”), Agnieszka Holland („Obywatel Jones”), Kinga Dębska i Andrzej Wojciechowski („Zabawa zabawa”), Magdalena Łazarkiewicz („Powrót”), Olga Chajdas i Kasia Adamik („Wataha”), Dariusz Jabłoński, Małgorzata Buczkowska i Robert Gonera („Zasada przyjemności”).

Nominacje do Orłów 2020 zostaną ogłoszone 5 lutego, a uroczystą galę rozdania nagród zaplanowano na 2 marca 2020 roku.