Filmoteka

„Stan wyjątkowy” – listopadowa, komediowa premiera

„Stan wyjątkowy”– szalona komedia z Danielem Olbrychskim – wchodzi do kin w całym kraju 8 listopada. Film cenionego na arenie międzynarodowej chorwackiego reżysera Vinko Brešana („Jak rozpoczęła się wojna na mojej wyspie”, „Duch marszałka Tito”) to pierwsza premiera Dystrybucji Kinowej TVP.

„Stan wyjątkowy”jest koprodukcją chorwacko-serbsko-polska. Bohaterowie filmu wzorowani są na stereotypowych postaciach kina: generał, minister, prezydent, strażnik więzienny, rodzice zaginionych żołnierzy.

To surrealistyczna opowieść o szalonej kradzieży trumien ze szczątkami zmarłych prezydentów Chorwacji i Serbii; o generale, którego prześladuje pokusa popełnienia samobójstwa; ministrze chorwackiego rządu, który podczas uroczystości w więzieniu nieoczekiwanie zamyka się w jednej z cel i odmawia jej opuszczenia.

– Zawsze staram się, by poważny temat pokazać w humorystyczny sposób. Dlaczego? Taki już mam sposób myślenia – tłumaczy Vinko Brešan.

Rolę prezydenta zagrał Daniel Olbrychski. – Nie znam filmowca ani miłośnika kina, który nie wie, kim jest Daniel Olbrychski. Jest legendą europejskiego i światowego kina – podkreślił Vinko Brešan.

Polska premiera filmu odbyła się na 35. Warszawskim Festiwalu Filmowym w Konkursie Międzynarodowym.