Filmoteka

Tarantino zawita do Polski. Odbierze nagrodę na Camerimage

Trzykrotnie nagrodzony Oscarem autor zdjęć Robert Richardson i dwukrotny laureat Oscara, reżyser Quentin Tarantino odbiorą Nagrodę Camerimage dla Duetu Autor Zdjęć-Reżyser podczas gali zamknięcia 27. edycji Festiwalu EnergaCamerimage, który odbędzie się w Toruniu w dniach 9-16 listopada.

Oprócz nich specjalne nagrody w Toruniu odbiorą także: Richard Gere, Danny DeVito oraz Edward Norton.

Jak podkreślono w komunikacie, Richardson i Tarantino „zachwycili dylogią „Kill Bill”, stworzyli alternatywną wersję II wojny światowej w „Bękartach wojny”, dokonali dekonstrukcji amerykańskich mitów w „Django” i ukazali na taśmie 70mm piękno westernu w +Nienawistnej ósemce”. „Robert Richardson i Quentin Tarantino opowiadają ciekawe, wizualnie imponujące historie, które służą za przypomnienie, dlaczego wielu z nas zakochało się w kinie. Przyznajemy im tę nagrodę z ogromną przyjemnością” - napisano w uzasadnieniu nadania wyróżnienia.

Podczas pobytu w Toruniu Richardson i Tarantino zaprezentują festiwalowej publiczności swoje piąte wspólne dzieło „Pewnego razu... w Hollywood”, którego światowa premiera odbyła się w maju na festiwalu w Cannes. Akcja filmu rozgrywa się w 1969 r., a jego głównymi bohaterami są gwiazda seriali Rick Dalton (Leonardo DiCaprio) oraz jego przyjaciel, kaskader Cliff Booth (Brad Pitt), którzy chcą zrobić karierę w przemyśle filmowym. Mężczyźni próbują odnaleźć się w Hollywood, które zmieniło się od czasu ich młodości. Sąsiadami Ricka są Sharon Tate (Margot Robbie) i Roman Polański (Rafał Zawierucha). Na ekranie zobaczymy także m.in. Ala Pacino, Dakotę Fanning i Luke'a Perry'ego.

Quentin Tarantino (ur. 1963 r. w Knoxville) jest reżyserem, scenarzystą, producentem i aktorem. Ma w dorobku m.in. filmy: „Wściekłe psy” (1992), „Pulp Fiction” (1994), „Jackie Brown” (1997), „Kill Bill” i „Kill Bill 2” (2003-04), „Bękarty wojny” (2009) oraz „Django” (2012). Jest laureatem m.in. dwóch Oscarów (za scenariusze do „Pulp Fiction” i „Django”) i Złotej Palmy za „Pulp Fiction”.

Robert Richardson (ur. 1955 r. w Hyannis w stanie Massachusetts) jest operatorem filmowym, wieloletnim współpracownikiem m.in. Martina Scorsese i Olivera Stone'a. Na swoim koncie ma m.in. trzy Oscary - za zdjęcia do „JFK”, „Aviatora” i „Hugo i jego wynalazek”.

Międzynarodowy Festiwal Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych EnergaCamerimage jest uznawany za „jeden z największych na świecie festiwali filmowych poświęconych sztuce operatorów filmowych”. Impreza gościła w trzech polskich miastach - gospodarzem wydarzenia w latach 1993-99 był Toruń, w latach 2000-09 Łódź, a w okresie 2010-18 - Bydgoszcz. Tegoroczny 27. festiwal odbędzie się w Toruniu i potrwa od 9 do 16 listopada.

Głównymi nagrodami przyznawanymi na festiwalu są Złota, Srebrna i Brązowa Żaba - przyznawane operatorom w konkursie filmów fabularnych (tzw. konkurs główny). (PAP)

autorka: Daria Porycka