Filmoteka

Wenecja: Julie Andrews ze Złotym Lwem za całokształt

Brytyjska aktorka Julie Andrews otrzymała w poniedziałek w Wenecji nagrodę Złotego Lwa za całokształt twórczości. – Miałam szczęście, że mogłam zagrać przepiękne role – powiedziała gwiazda kina, znana przede wszystkim jako filmowa Mary Poppins.

Owacja na stojąco dla aktorki w chwili wręczenia jej nagrody w pałacu festiwalowym trwała 10 minut. Festiwal w Wenecji – mówiła – jest najważniejszy na świecie. – Patrząc na dobór filmów w tym roku, zdaję sobie kolejny raz sprawę z tego, jak wielką siłę jednoczącą ma kino – dodała.

Aktorka zwróciła się następnie do młodych filmowców, podkreślając: – Proszę ich, by pozostali wierni swym marzeniom i swej wizji; w ten sposób spotka ich nagroda nieporównywalna z niczym.

– Dziękuję publiczności na całym świecie, która dzięki swej miłości do kina czyni nadal to wszystko możliwym; to jej wsparcie podtrzymuje światło na ekranie – oświadczyła Julie Andrews.

Złotego Lwa za dorobek życia wręczył jej włoski reżyser Luca Guadagnino.

Za rolę guwernantki w filmowym musicalu „Mary Poppins” (1964) została uhonorowana Oscarem, nagrodą Brytyjskiej Akademii Filmowej (BAFTA), Złotym Globem i Złotym Laurem. Kolejne jej dwie role, które przyniosły aktorce nominacje do Oscara – to postać opuszczającej klasztor Marii, która zostaje nianią siedmiorga dzieci autokratycznego wdowca kapitana von Trappa w biograficznym dramacie muzycznym „Dźwięki muzyki” w reż. Roberta Wise'a (1965) oraz rola śpiewaczki Victorii Grant, która w przebraniu księcia Victora Grezhinskiego staje się gwiazdorem-transwestytą w komedii muzycznej Blake'a Edwardsa pt. „Victor/Victoria” (1983).