Filmoteka

Polskie filmy nominowane do Europejskiej Nagrody Filmowej

Europejska Akademia Filmowa opublikowała listę 46 produkcji, które powalczą o Europejskie Nagrody Filmowe. Wśród nich znalazły się „Kler” Wojciecha Smarzowskiego, „Obywatel Jones” Agnieszki Holland, „Wilkołak” Adriana Panka oraz najnowsze produkcje Almodovara, Loacha i Lanthimosa.

Wśród 46 filmów wybranych przez Europejską Akademię Filmową znalazły się „Kler” Wojciecha Smarzowskiego; „Obywatel Jones” Agnieszki Holland z Jamesem Nortonem oraz Peterem Sarsgaardem; „Wilkołak” Adriana Panka, który za jego reżyserie dostał „Złote Lwy” w Gdyni oraz „High Life” Claire Denis, do którego część zdjęć powstała w Polsce.

Na liście znalazły się również m.in.: najnowszy film Pedro Almodovara „Ból i blask” z Antonio Banderasem, który dostał za rolę nagrodę w Cannes; „Faworyta” Yorgosa Lanthimosa, która zebrała już ponad 30 nagród, w tym Oscara dla aktorki Olivii Colman oraz „Zdrajca” Marco Bellocchio, który opowiada o zdrajcy cosa nostry, Tommasie Buscettcie.

O Europejską Nagrodę Filmową powalczą też filmy, które wyreżyserowali m.in.: Ken Loach, Celine Schiamma, bracia Dardenne, Danny Boyle, Francois Ozon, Radu Jude, Alvaro Brechner i Nariman Aliev.

Laureatem tegorocznej nagrody za całokształt twórczości będzie Werner Herzog - reżyser „Stroszka”, „Fitzcarraldo” i dokumentu „Spotkania na krańcach świata”.

Ceremonia wręczenia Europejskich Nagród Filmowych 2019 odbędzie się w Berlinie 7 grudnia. Wcześniej, 9 listopada, poznamy nominacje.

Przyznawane przez Europejską Akademię Filmowa od 1988 r. nagrody nazywane są „europejskimi Oscarami”. Pierwszym laureatem w kategorii „Najlepszy film” był „Krótki film o zabijaniu” Krzysztofa Kieślowskiego. Potem nagrody zdobywali jeszcze m.in. Paweł Pawlikowski („Ida”), Roman Polański (za całokształt twórczości) i Paweł Edelman (za zdjęcia do „Pianisty”). (PAP)

autor: Wojciech Przylipiak