Filmoteka

„Irlandczyk” Scorsese otworzy New York Film Festival

W sieci pojawiły się pierwsze zdjęcia do filmu „Irlandczyk”, zaś organizatorzy New York Film Festival zapowiadają, że obraz Martina Scorsese otworzy 57. festiwal filmowy w Nowym Jorku, który rozpocznie się 27 września.

Po raz pierwszy film Scorsese otworzy New York Film Festival. To jedna z najbardziej wyczekiwanych premier. Za filmowymi sterami stanął człowiek, który jest kwintesencją nowojorskiego kina, zaś w filmie zobaczymy niezwykły duet – Robert De Niro i Joe Pesci – których 24 lata temu Scorsese zaangażował do filmu „Kasyno”. Na ekranie pojawi się również Al Pacino.

„Irlandczyk” to osadzona w powojennej Ameryce epicka gangsterska opowieść widziana oczami weterana II wojny światowej Franka Sheerana, oszusta i płatnego mordercy pracującego dla najbardziej osławionych przestępców XX wieku. Rozgrywająca się na przestrzeni kilkudziesięciu lat saga poświęcona jest jednej z największych zagadek kryminalnych w historii Stanów Zjednoczonych – tajemniczemu zaginięciu legendarnego przywódcy związków zawodowych Jimmy'ego Hoffy.

– To film, który łączy w sobie tak wiele rzeczy: jest niezwykle bogaty, zabawny, niepokojący, dostarczający rozrywki i podobnie jak pozostałe filmy, absolutnie wyjątkowy – powiedział dyrektor festiwalu i dyrektor komisji selekcyjnej Kent Jones. – To dzieło mistrzów, stworzone z myślą o sztuce kina, które widywałem bardzo rzadko w moim życiu, i rozgrywa się na poziomie subtelności i ludzkiej intymności, które naprawdę mnie zaskoczyły. Wszystko, co mogę powiedzieć, to to, że wraz z jego ostatnią minutą, chciałem obejrzeć go ponownie – dodał.

Sam Scorsese przyznał, że to ogromny zaszczyt, że to właśnie jego film został wybrany na noc otwarcia festiwalu.

– Festiwal ma kluczowe znaczenie dla podniesienia świadomości i zwrócenia uwagi na kino z całego świata. Jestem wdzięczny za to, że mam możliwość zaprezentować po raz pierwszy swój film w Nowym Jorku, u boku mojej wspaniałej obsady i ekipy – dodał reżyser.