Filmoteka

Brytyjska „Przynęta” triumfuje na Nowych Horyzontach

„Przynęta” w reż. Marka Jenkina została najlepszym filmem 19. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Nowe Horyzonty. Poza Grand Prix film brytyjskiego twórcy otrzymał również Nagrodę Publiczności.

Zwycięzcę Międzynarodowego Konkursu Nowe Horyzonty wyłoniło jury w składzie: reżyserka Isabella Ekloef, laureatka Grand Prix 18. Nowych Horyzontów za film „Holiday”, artysta wizualny i reżyser Johann Lurf, programerka i scenarzystka Rasha Salti, reżyserka Agnieszka Smoczyńska oraz dyrektorka programowa festiwalu w Sundance Kim Yutani.

Jak powiedziała Yutani, każdy z 12 filmów uczestniczących w konkursie „rzucił jury wyzwanie, by wejść w wyjątkowy świat, zmierzyć się ze złożonymi postaciami i zachwycić rzemiosłem i artyzmem, jakie sobą reprezentowały”. – Każdy obraz był też dla nas wielkim źródłem inspiracji – dodała.

Nagrodę Grand Prix Międzynarodowego Konkursu Nowe Horyzonty otrzymał film „Przynęta” Marka Jenkina, czyli rozgrywająca się w Kornwalii opowieść o kapitalizmie, turystycznym tsunami i konfliktach klasowych.

W uzasadnieniu werdyktu, odczytanym przez Smoczyńską, jury podkreśliło, że „poprzez surowy język obrazu i dźwięk, a także pełen humoru styl „Przynęta” umiejętnie ożywia dziedzictwo kina, przywołując Nową Falę i Brechta na poddanym ręcznej obróbce celuloidzie”. „To czuła opowieść o społeczności walczącej o zachowanie swojego stylu życia i uchronienie go przed komercjalizacją” – zwróciło uwagę jury.

Film Jenkina doceniono również Nagrodą Publiczności. - Zanim tutaj przyjechałem mówiono mi, że to jest naprawdę wyjątkowy festiwal. Będąc tutaj zaledwie dzień, zrozumiałem, że naprawdę jest wyjątkowy, a teraz jest wyjątkowy jeszcze bardziej. Trzeba też podkreślić, że ogromna liczba widzów oglądała filmy tutaj wyświetlane. W Wielkiej Brytanii nie mamy, niestety, takiej kultury kina. Dziękuję całej ekipie, która pracowała ze mną nad tym filmem, bo uwierzyli mi i zdecydowali się wyruszyć w tę podróż razem ze mną. Niech żyje festiwal – powiedział reżyser, odbierając statuetki.

Ponadto po raz drugi w historii Nowych Horyzontów wręczono Nagrodę im. Zuzanny Kolskiej dla najmłodszego artysty festiwalu, ufundowaną przez aktorkę Grażynę Błęcką-Kolską i reżysera Jana Jakuba Kolskiego. Wyróżnienie odebrała Natalia Koniarz, reżyserka krótkometrażowego filmu „Tama”.

Międzynarodowy Festiwal Filmowy Nowe Horyzonty to największe w Polsce wydarzenie filmowe. Tegoroczna 19. edycja wrocławskiej imprezy rozpoczęła się w czwartek 25 lipca i zakończyła 4 sierpnia. W programie znalazły się łącznie 223 pełnometrażowe filmy z 54 krajów.