Filmoteka

Docs Against Gravity: „Aquarela” filmem otwarcia

Tegoroczny Millennnium Docs Againt Gravity otworzy „Aquarela”, porywający wizualnie filmowy kolaż ukazujący żywioł wody. Film nakręcony przy użyciu najnowocześniejszych technik obrazu i dźwięku ATMOS zostanie pokazany w Filmotece Narodowej – Instytucie Audiowizualnym. Na dwóch pokazach będzie obecny reżyser Wiktor Kossakowski.

– Otwieramy 16. edycję festiwalu dziełem wybitnym i przełomowym. „Aquarela” Wiktora Kossakowskiego pokaże nam piękno i grozę wody, elementu, bez którego nie istniałoby życie na Ziemi. Niespotykana szczegółowość obrazu oraz dźwięk w systemie ATMOS zapewnią niezwykłe przeżycie kinowe – zapowiada Artur Liebhart, szef Millennium Docs Against Gravity.

W „Aquareli” obserwujemy przegląd olśniewających form i stanów, jakie przybierać może woda: od zamrożonego Jeziora Bajkał w południowej Syberii, przez góry i kry lodowe na Grenlandii, deszcz z huraganu Irma w Miami, rozszalałe fale Atlantyku, aż po skroploną wodę w wodospadzie Salto Angel w Wenezueli, która zamienia się w chmury, a potem trafia z powrotem na Ziemię.

Film jest pozbawiony komentarza i narracji – rozgrywa się na płaszczyźnie malarskiego obrazu o wysokiej rozdzielczości, nakręconego najnowocześniejszym sprzętem, przy użyciu wodoodpornych kamer i szerokokątnych obiektywów, z szybkością 96 klatek na sekundę. W obrazach uchwycone zostało piękno wody, z jej szczególną fakturą i barwami: bielą zestawioną z gamą błękitów, turkusów i zieleni. Dzięki temu powstało poetyckie i oddziaływujące na wszystkie zmysły studium wody, którego oglądanie daje wrażenie trójwymiarowości.