Filmoteka

Wiosna Filmów: zwycięzca Berlinale filmem otwarcia

5 kwietnia w Warszawie rusza 25. edycja Festiwalu Filmowego Wiosna Filmów. Impreza w tym roku będzie dłuższa i potrwa 10 dni. Zakończy się 14 kwietnia. Filmem otwarcia będzie zdobywca Złotego Niedźwiedzia na tegorocznym festiwalu w Berlinie obraz „Synonimy”.

Widzowie jak co roku, zobaczą filmy nagradzane i doceniane na najważniejszych światowych festiwalach filmowych. Jak zwykle w programie nie zabraknie premier, przedpremier oraz najgłośniejszych filmów sezonu.

Podczas jubileuszowej, 25. edycji Wiosny Filmów, widzowie zobaczą blisko 60 filmów z całego świata, nagrodzonych i wyróżnionych na najważniejszych festiwalach filmowych. Będzie można zobaczyć filmy pokazywane w Cannes, Berlinie, Wenecji, Karlowych Warach, Locarno czy San Sebastian. Festiwal zaprezentuje także tytuły nagrodzone lub nominowane do Europejskich Nagród Filmowych oraz Oscarów.

Filmem otwarcia Wiosny filmów będzie zdobywca Złotego Niedźwiedzia na tegorocznym Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie, izraelsko-niemiecko-francuska koprodukcja „Synonimy". Głównym bohaterem obrazu w reżyserii Nadava Lapida jest Yoav, młody chłopak, który przyjeżdża do Paryża z Izraela, gdzie ma za sobą traumatyczne przeżycia w związku z odbytą służbą wojskową.

Yoav we Francji ma nadzieję znaleźć swoje miejsce na ziemi. Radykalnie odcina się od swoich korzeni, także od języka ojczystego. Stara się porozumiewać z otoczeniem tylko po francusku, którego zna podstawy. Aby ułatwić sobie komunikację, szuka w języku francuskim synonimów (stąd tytuł filmu) do hebrajskiego, które ułatwią mu naukę.

Reżyser, który sam wyjechał z Izraela na początku XXI wieku, pokazuje w filmie historię inspirowaną swoim życiem. Jak twierdzi w wywiadach, to najtrudniejszy film w jego karierze ponieważ rozlicza się w nim ze swoją ojczyzną, której agresywne, nacjonalistyczne ideologie, zdominowały życie publiczne a obowiązkowa służba wojskowa kiereszuje psychikę młodych ludzi.

Seanse odbywać się będą ponownie w kinie Amondo oraz pierwszy raz w historii imprezy w kinie Elektronik. Bilet na każdy seans będzie kosztować tyle samo co w ubiegłym roku czyli 12 złotych.

Organizatorem 24. Festiwalu Filmowego Wiosna Filmów jest Fundacja Działań Artystycznych i Filmowych „Ruchome Obrazy”.