Filmoteka

Orły: najwięcej nominacji dla „Zimnej wojny” i „Kamerdynera”

„Kamerdyner”, „Zimna wojna” i „Kler” powalczą o miano filmu roku w tegorocznej, 21. edycji Polskich Nagród Filmowych Orły. Nominacje zostały podane w środę na konferencji prasowej w Warszawie. Laureatów poznamy 25 marca.

O statuetki dla najlepszego filmu rywalizować będą: „Kamerdyner” w reżyserii Filipa Bajona, „Zimna wojna” w reżyserii Pawła Pawlikowskiego oraz „Kler” Wojciecha Smarzowskiego.

O nagrody za najlepszą reżyserię powalczą Janusz Kondratiuk za „Jak pies z kotem”, Wojciech Smarzowski za „Kler” i Paweł Pawlikowski za „Zimną wojnę”, zaś za scenariusz – Marek Koterski za „7 uczuć”, Wojciech Smarzowski i Wojciech Rzehak za „Kler” oraz Paweł Pawlikowski i Janusz Głowacki za „Zimną wojnę”.

Do nagrody za najlepszą główną rolę kobiecą nominowane są Joanna Kulig za „Zimną wojnę”, Gabriela Muskała występująca w „Fudze”, Anna Radwan za rolę w „Kamerdynerze”, zaś za męską – Janusz Gajos za rolę w „Kamerdynerze”, Jacek Braciak występujący w „Klerze” i Tomasz Kot za „Zimną wojnę”.

Justyna Stolarz za „7 uczuć” Małgorzata Braszka, Ewa Krauze, Małgorzata Gwiazdecka, Izabela Stronias za „Kamerdynera” oraz Aleksandra Staszko za „Zimną wojnę” zostały nominowane w kategorii najlepsze kostiumy.

O nagrody za drugoplanową rolę męską powalczą Adam Woronowicz za „Kamerdynera”, Janusz Gajos występujący w „Klerze” oraz Borys Szyc za „Zimną wojnę”. Za role kobiece w tej samej kategorii nominowane zostały Gabriela Muskała za „7 uczuć”, Aleksandra Konieczna za „Jak pies z kotem” oraz Agata Kulesza za „Zimną wojnę”.

Na nagrodę za najlepsze zdjęcia mają szanse Jolanta Dylewska za zdjęcia do filmu „Ajka”, Jakub Kijowski za „Fugę” oraz Łukasz Żal za „Zimną wojnę”.

W kategorii najlepsza scenografia nominowani są Joanna Macha za „Eter”, Zbigniew Dalecki i Paweł Jastrzębski za „Kamerdynera” oraz Katarzyna Sobańska i Marcel Sławiński za „Zimną wojnę”

W kategorii najlepsza muzyka rywalizować ze sobą będą Filip Misek za „Fugę”, Mikołaj Trzaska za „Kler” i Alexandre Desplat za „Prawdziwą historię”.

W kategorii najlepszy montaż nominowani zostali Ewa Smal za „7 uczuć”, Jarosław Kamiński za „Fugę”, Milena Fiedler za „Kamerdynera”, Andrzej Dąbrowski za film „Książę i dybuk” Maciej Pawliński za „Over the limit”, Bartosz Karczyński za „Plan B” i Jarosław Kamiński, montażysta „Zimnej wojny”.

O nagrodę za najlepszy dźwięk konkurować będą Bartosz Putkiewicz „Dywizjon 303. Historia Prawdziwa”, Mirosław Makowski, Piotr Pastuszak, Kacper Habisiak i Marcin Kasiński za „Kamerdynera” oraz Maciej Pawłowski i Mirosław Makowski za „Zimną wojnę”.

Na nagrodę w kategorii odkrycie roku mają szanse: Paweł Maślona za reżyserię filmu „Atak paniki”, Gabriela Muskała za scenariusz „Fugi” i Jagoda Szelc za reżyserię filmu „Wieża. Jasny dzień”.

Wśród filmów dokumentalnych docenione zostały „Over the limit” w reżyserii Marty Prus, „Książę i dybuk” Elwiry Niewiery oraz Piotra Rosołowskiego i „Opera o Polsce” zrealizowana przez Piotra Stasika.

O tytuł najlepszego filmu europejskiego powalczą „Dogman” w reż. Matteo Garrone, „Niemiłość” Andrieja Zwiagincewa oraz „Trzy billboardy za Ebbing, Missouri” w reż. Martin McDonagha.

Najwięcej nominacji, bo aż 12 zdobyła „Zimna wojna”, drugie miejsce pod względem ilości wskazań zajął film „Kamerdyner” (8 nominacji), „Kler” ma szansę na zwycięstwo w 6 kategoriach.

Głosami widzów przyznana zostanie nagroda publiczności. 7 marca poznamy laureata nagrody za osiągnięcia życia. Wręczenie Orłów odbędzie się 25 marca.