Filmoteka

„Miszmasz czyli Kogel Mogel 3”: zderzenie z legendą

– Mój ulubiony cytat z „Kogla Mogla”, który zapamiętałam na całe życie, to: „Przyjaźń między kobietą a mężczyzną jest możliwa, ale tylko erotyczna”. Do dziś się tego trzymam – mówi Anna Mucha, która w filmie „Miszmasz czyli Kogel Mogel 3” wciela się w urzędniczkę. W kinach od 25 stycznia.

Aktorzy o filmie:

Ewa Kasprzyk: – Do napisania kontynuacji tej historii sama wielokrotnie namawiałam Ilonę Łepkowską. Gdy się to wydarzyło, trochę się jednak przestraszyłam, bo to jest zderzenie z legendą. A przecież czasy się zmieniły, ustrój się zmienił – inaczej się ubieramy, mówimy i żyjemy. Ja o swojej Wolańskiej mogę jedynie powiedzieć, że niezmiennie szaleje, czego jej mąż ma już trochę dość, córka zresztą też. Jej postać i filozofia myślenia są mi jednak bliższe niż postać, którą grałam 30 lat temu. Wielokrotnie już mówiłam, że wolę kojarzyć się z seksem niż z geriatrią, i moja bohaterka jest „jakby” tego samego zdania i „przyjęła to do aprobującej wiadomości”.

Grażyna Błęcka-Kolska: – „Miszmasz, czyli Kogel Mogel 3” umiejętnie nawiązuje do poprzednich części, co jest zasługą dobrego scenariusza autorstwa Ilony Łepkowskiej i reżysera filmu Kordiana Piwowarskiego, który dba, by ten film łączył pomost z „Koglem-moglem” i „Galimatias, czyli kogel-mogel 2”. Zależało mi, żeby w trzeciej części filmu moja bohaterka Kasia była ciepłą, a jednocześnie dynamiczną, energetyczną i niezależną kobietą. Czekam na premierę – zobaczymy, co się wydarzy.

Zdzisław Wardejn: – Proszę Państwa, docent Wolański (a właściwie już profesor) przeżył z żoną wiele! Po Piotrusiu dochowali się jeszcze córki Agnieszki, która na szczęście nie wrodziła się w swoją matkę z charakterem. Ale, jak to mówią, człowiek jest spokojny, dopóki się nie zdenerwuje. A po tych 30 latach Wolańskiego w końcu szlag trafił i w „Miszmaszu”, czyli filmie „Kogel Mogel 3”, zobaczymy, co z tego wyniknie.

Anna Mucha: – Pamiętam ten film z czasów dzieciństwa i potem z okresu nastoletniego. Zawsze wzruszała mnie ta naiwność Kasi oraz sielski obraz polskiej wsi. Pamiętam też, jak ogromne wrażenie zrobiła na mnie rola pani Ewy Kasprzyk i jej pani Wolańska. To była petarda! No i te kultowe cytaty, które na stałe wpisały się w naszą kulturę. Mój ulubiony, który zapamiętałam na całe życie, to: „Przyjaźń między kobietą a mężczyzną jest możliwa, ale tylko erotyczna”. Do dziś się tego trzymam.

Na podstawie materiałów prasowych