Filmoteka

Kto zgarnie Orły? Rusza przegląd polskich filmów 2018

Członkowie Polskiej Akademii Filmowej już niedługo wybiorą najlepsze produkcje ostatniego roku. W warszawskim kinie Iluzjon od 11 do 31 stycznia odbywać się będzie przegląd polskich filmów, które mogą ubiegać się o tą statuetkę.

21. edycja Polskich Nagród Filmowych Orły zbliża się wielkimi krokami, a nadchodzące miesiące tradycyjnie postawią przed członkami Polskiej Akademii Filmowej trudne zadanie wyboru najlepszych filmów, które w ciągu minionego roku były pokazywane w polskich kinach, oraz ich twórców.

Do udziału w tegorocznej edycji nagród Polskiej Akademii Filmowej zakwalifikowane zostały wszystkie polskie filmy trwające ponad 70 minut, które od 1 stycznia do 31 grudnia 2018 roku były wyświetlane przynajmniej przez tydzień na otwartych, płatnych pokazach kinowych. Głosowaniu Akademii towarzyszy Przegląd Orłów, który tradycyjnie już odbywa się w warszawskim kinie Iluzjon Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego.

Iluzjon zaprasza na przegląd filmów od 11 do 31 stycznia 2019. Jak co roku wieczornym pokazom towarzyszyć będą spotkania z twórcami filmowymi, które stanowią dla widzów niepowtarzalną okazją do gorących dyskusji i wymiany poglądów.

Polskie Nagrody Filmowe Orły są organizowane przez Niezależną Fundację Filmową od 1999 roku. Orły przyznawane są głosami członków Polskiej Akademii Filmowej w 19 kategoriach. Głosowanie jest dwuetapowe, korespondencyjne i tajne aż do ogłoszenia wyników.