Filmoteka

„Over the Limit” – zmagania rosyjskiej gimnastyczki

Historia zmagań rosyjskiej gimnastyczki podglądana dokumentalną formą w stylu Kazimierza Karabasza. „Over the Limit” Marty Prus to koprodukcja Telewizji Polskiej. W kinach od 30 listopada.

„Over the Limit” to historia rosyjskiej gimnastyczki Margarity Mamun, jednej z najbardziej utalentowanych gimnastyczek artystycznych w Rosji, która w drodze po olimpijskie laury w Rio de Janeiro musi zmierzyć się nie tylko z rywalkami, ale także z własnymi ograniczeniami.

Film to także niecodzienna okazja, by przyjrzeć się gimnastyce artystycznej od kuchni w kraju będącym kolebką talentów w tej dziedzinie. Reżyserce udało się wniknąć do zamkniętego świata i sportretować niełatwe relacje pomiędzy gimnastyczkami oraz ich trenerkami.

Obraz otrzymał już wiele nagród. Pięć z nich podczas 58. Krakowskiego Festiwalu Filmowego (Srebrny Róg, Srebrny Lajkonik, Nagroda publiczności, najlepsze zdjęcia i produkcja), Grand Prix Lubuskiego Lata Filmowego, a także Złoty Zamek, główną nagrodę 22. Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych Off Cinema. Film koprodukowany przez TVP zdobył także nagrodę publiczności. Triumfował również na polskim festiwalu filmowym w Los Angeles.