Filmoteka

Film braci Coen na festiwalu w Nowym Jorku

W programie 56. Nowojorskiego Festiwalu Filmowego znalazło się 30 filmów fabularnych z 22 krajów, m.in. „The Ballad of Buster Scruggs” w reż. Joela i Ethana Coen i „The Favourite” Yorgosa Lanthimosa – poinformowała agencja Associated Press.

Jak podała agencja AP, 56. Nowojorski Festiwal Filmowy zainauguruje 28 września projekcja filmu „The Favourite” w reż. greckiego reżysera Yorgosa Lanthimosa. Film otrzymał nominację do nagrody Złotego Lwa na tegorocznym Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji.

W programie 56. Nowojorskiego Festiwalu Filmowego znalazło się trzydzieści filmów fabularnych z 22 krajów, m.in. „The Ballad of Buster Scruggs” w reż. braci Joela i Ethana Coen, „Moonlight” Barry'ego Jenkinsa i „Monrovia, Indiana” 88-letniego dokumentalisty Fredericka Wisemana.

Stowarzyszenie Filmowe Lincoln Center poinformowało we wtorek, że w trakcie festiwalu pokazany zostanie również nagrodzony Złotą Palmą w Cannes film „Shoplifters” japońskiego reżysera Hirokazu Koreeda.

Większość z trzydziestu zaproszonych filmów będzie miała podczas festiwalu w Nowym Jorku swoją amerykańską premierę. Wcześniej po raz pierwszy pokazano je m.in. na festiwalach w Cannes, Wenecji i Toronto.

Według AP ciekawie zapowiada się projekcja filmu „Roma” Meksykanina Alfonsa Cuarona. Na zakończenie nowojorskiego festiwalu, 14 października, pokazany zostanie nominowany w tym roku w Wenecji do nagrody Złotego Lwa „At Eternity's Gate” w reż. Juliana Schnabela.

Nowojorska impreza filmowa odbywa się od 1963 r.