Filmoteka

Film Holland ze wsparciem Śląskiego Funduszu Filmowego

Śląski Fundusz Filmowy zdecydował o dofinansowaniu 6 filmów, realizowanych w woj. śląskim lub nawiązujących do tego regionu. Są wśród nich najnowsze produkcje Agnieszki Holland i Macieja Pieprzycy.

Działający w ramach należącej do samorządu woj. śląskiego Instytucji Filmowej Silesia Film ŚFF przeznaczył, w ciągu dziesięciolecia swego istnienia, 10 mln zł na produkcję filmów fabularnych i dokumentalnych.

W środę Śląski Fundusz Filmowy poinformował o dofinansowaniu 3 produkcji fabularnych, w tym najnowszych filmów Macieja Pieprzycy „Ikar. Historia Mietka Kosza”, Agnieszki Holland „Gareth Jones” i Marka Lechkiego „Bailout, Folks!”, a także 2 dokumentów „Kobiety z kiosku” Daniela Stopy i „Gabi” Pawła Chorzępy oraz animacji „Klątwa” Piotra Kabata.

Scenariusz filmu Pieprzycy został oparty na biografii tragicznie zmarłego w wieku 29 lat pianisty Mieczysława Kosza. Film przybliża najważniejsze epizody z jego biografii - od ubogich czasów dorastania na Zamojszczyźnie, przez tragedię utraty wzroku w wieku dwunastu lat i związaną z tym traumę, po przełomowy koncert na Jazz Jamboree 1967, będący pierwszym wielkim sukcesem, który objawił światu jego wielki talent. Śląski Fundusz Filmowy wesprze tę produkcję kwotą ponad 221 tys. zł.

„Gareth Jones” w reżyserii Agnieszki Holland to historia walijskiego dziennikarza, który w latach 30. jako pierwszy opisał Wielki Głód na Ukrainie. Kulisy jego reporterskiego śledztwa miały śmiertelne reperkusje, a przy okazji stały się inspiracją do powstania jednej z najsłynniejszych powieści XX wieku – „Folwarku zwierzęcego” George’a Orwella. Na tę produkcję ŚFF przyznał 190 tys. zł.

„Bailout, Folks!” w reż. Marek Lechkiego to opowieść o 35-letnim Maćku, który pracuje od świtu do wieczora, aby spłacać zaciągnięty na mieszkanie kredyt. Nieuczciwość pracodawcy przechyla czarę goryczy, bohater rusza w desperacką podróż bez planu. Filmowi przyznano 100 tys. zł dofinansowania.

Śląski Fundusz Filmowy wsparł też produkcję dwóch filmów dokumentalnych „Kobiety z kiosku” w reż. Daniela Stopy – przyznając 50 tys. zł oraz „Gabi” w reż. Pawła Chorzępy – 26,5 tys. zł, a także „The Curse/Klątwa” w reż. Piotra Kabata - kwota dofinansowania to 50 tys. zł.

Podstawowe kryterium dofinansowania danej produkcji to związek filmu z województwem śląskim - poprzez temat lub miejsce realizacji. Dotacje otrzymują projekty najwyżej ocenione pod względem merytorycznym przez grono ekspertów. Producent może liczyć na dofinansowanie w wysokości do 50 proc. budżetu filmu.

W minionych 10 latach Śląski Fundusz Filmowy dofinansował 25 filmów fabularnych, 26 dokumentalnych oraz 4 fabularne filmy krótkometrażowe i 5 animowanych. Fundusz stara się doceniać kino artystyczne i autorskie. Dotychczasowe najważniejsze koprodukcje to m.in. „Kongres” w reżyserii Ariego Folmana, „Chce się żyć” i „Jestem mordercą” Macieja Pieprzycy, „Jesteś Bogiem” Leszka Dawida, „Demon” Marcina Wrony, „Zimna wojna” Pawła Pawlikowskiego, czy „Dolina Bogów” Lecha Majewskiego.