Filmoteka

Festiwal Transatlantyk: co znaczy dzisiaj niepodległość?

Pokazy filmowe, wydarzenia muzyczne, warsztaty, spotkania znalazły się w programie Transatlantyk Festival, który rozpocznie się w Łodzi 13 lipca. Hasłem tegorocznego wydarzenia, które odbywa się po raz ósmy, jest „Niepodległość dziś/Independance Now”.

Transatlantyk Festival to impreza poświęcona muzyce, sztuce filmowej i edukacji filmowej. W repertuarze tegorocznej edycji znalazło się niemal 200 filmów, w tym premiery obrazów nagradzanych na światowych festiwalach.

Podczas środowego spotkania z mediami twórca festiwalu i jego dyrektor Jan A.P. Kaczmarek odniósł się do tegorocznego hasła, które towarzyszy wydarzeniu. Przypomniał, że obchodzimy w tym roku 100-lecie niepodległości naszego kraju i dlatego – jak mówił – to znakomita okazja, aby poprzez repertuar festiwalu, jak i imprezy towarzyszące porozmawiać: co znaczy dzisiaj niepodległość, suwerenność, wolność jednostki? Jakie są granice tej wolności?

Jest przekonany, że festiwal, przy swoich artystycznych ambicjach, zawsze chce odnosić się do aktualnych wydarzeń. – Cały ten kryzys globalny, którego doświadczamy jest trochę połączony z tym hasłem, np. czy państwo może być dziś suwerenne? Czy rządzi nim rząd, czy jakaś korporacja? Czy rządzą nim banki, czy społeczeństwo, które wybrało sobie w demokratycznym państwie rząd? – mówił.

Organizatorzy imprezy podkreślają również, że hasło nawiązuje także do różnych aspektów wolności artystycznej, niezależności i buntu, które będzie można odnaleźć w wielu zaplanowanych w programie wydarzeniach.

Inauguracje festiwalu zaplanowano na piątek 13 lipca. Otworzy go polska premiera filmu „Nasze zmagania” („Nos batailles”, reż. Guillaume Senez). Film ten był pokazywany na festiwalu w Cannes i opowiada historię Oliviera, który z pełnoetatowego pracownika zamienia się w pełnoetatowego pana domu, kiedy zostaje opuszczony przez partnerkę i sam musi zająć się dwójką małych dzieci.

Dwa kolejne obrazy, które będzie można zobaczyć tego dnia to „Donbas” w reż. Siergieja Łoźnicy i „Żniwa” („Die Stropers”, reż. Etienne Kallos), również prezentowane na festiwalu w Cannes.

Program festiwalu podzielono na kilka sekcji, a jedną z nich jest Nowe Kino, będącą przeglądem najważniejszych premier, łącznie z filmami nagradzanymi na światowych festiwalach: Cannes, Wenecji, Berlinie czy Sundance. Ponad 40. obrazów pokazywanych w tej sekcji powalczy o nagrodę Transatlantyk Distribution Award.

Po raz pierwszy w Polsce pokazany zostanie film „Reedukacja Cameron Post” („Miseducation of Cameron Post”, reż. Desiree Akhayan), który zdobył na festiwalu Sundance Wielką Nagrodę Jury. Cameron to niepokorna nastolatka, która wdała się w romans z przyjaciółką, w wyniku czego, trafia do specjalnego ośrodka, w którym powinna się „nawrócić”.

Gość specjalny: Sally Potter

Obecna na spotkaniu z mediami dyr. programowa festiwalu Joanna Łapińska przypomniała, że w trakcie jego trwania organizowany jest też konkurs polskich krótkich metraży, do którego zakwalifikowało się 31 tytułów. Zwróciła uwagę, że mogą w nim wziąć udział zarówno filmy fabularne, jak i dokumenty, animacje czy obrazy eksperymentalne. Obrazy oceni międzynarodowe jury w składzie: reżyser i scenarzystka Dorota Kędzierzawska oraz krytycy filmowi – Annette Insdorf i Ariel Schweitzer.

Łapińska przypomniała również, że podczas ubiegłorocznej edycji ogromną popularnością cieszyły się doświadczenia filmowe VR. – Wyświetlimy je w ułożonych tematycznie blokach, wyselekcjonowanych spośród najlepszych doświadczeń cinematic VR na świecie, a każdy blok będzie poświęcony innemu zagadnieniu, w tym roku między innymi sztucznej inteligencji czy animacji – powiedziała.

Podczas środowej konferencji poinformowano także o gościach festiwalu. Gościem specjalnym ma być Sally Potter – scenarzystka, reżyserka filmów krótkich, dokumentów i obrazów fabularnych. Podczas Transatlantyk Festival zostanie uhonorowana prestiżową nagrodą Międzynarodowej Federacji Krytyków Filmowych FIPRESCI Platinum Award 93. Widzowie będą mogli obejrzeć jej filmy – „Orlando”, „Ginger i Rosa” („Ginger&Rosa”), „Tak” („Yes”), „Lekcję tanga” („The Tango Lesson”) oraz „Party”.

Do Łodzi przyjechać ma również Siergiej Łoźnica.

Jednym z najważniejszych elementów tegorocznego programu ma być retrospektywa Andrzeja Barańskiego. Pokazane zostaną „Kobieta z prowincji”, „Dwa księżyce” czy „Nad rzeką, której nie ma”. Barański i jego najbliżsi współpracownicy oraz aktorzy, którzy wystąpili w filmach reżysera (m.in. Jan Frycz, Artur Barciś, Ewa Dałkowska i Marek Bukowski) będą gośćmi festiwalu.

Kolejną retrospektywą będzie przegląd filmów rumuńskiego twórcy – Luciana Pintilie. Zmarły niedawno reżyser nazywany jest „ojcem chrzestnym rumuńskiej nowej fali”, a jego filmy to klasyka kina rumuńskiego.

Bohaterem kolejnej retrospektywy ma być, zmarły w tym roku, Milosz Forman. – Pokażemy trzy klasyki: „Lot nad kukułczym gniazdem”, „Amadeusz”, „Skandalista Larry Flint” – mówiła Łapińska.

W programie tegorocznego festiwalu nie zabraknie stałych elementów imprezy, w tym kina łóżkowego, kina kulinarnego obejmujących pokaz filmu oraz inspirowaną nim kolację, konkursów kompozytorskich, spotkań, warsztatów i paneli dyskusyjnych.

8. edycja Transatlantyk Festiwal odbędzie się w Łodzi w dniach 13–20 lipca.