Filmoteka

Film „Alicia” zwycięzcą 16. Gdańsk DocFilm Festival

Film „Alicia” autorstwa holenderskiego reżysera Maasji Oomsa wygrał w konkursie głównym 16. Gdańsk DocFilm Festival. W konkursie polskich krótkometrażowych filmów fabularnych za najlepszy film uznano „Baraż” Tomasza Gąssowskiego.

Gdański DocFilm Festival rozpoczął się 6 czerwca. Przez pięć dni w jego ramach pokazano m.in. 26 filmów dokumentalnych z 18 krajów, poruszających tematykę godności i pracy. Obrazy te, wybrane spośród 280 zgłoszonych prac z całego świata, rywalizowały w konkursie o nagrodę główną imprezy – statuetkę Brama Wolności oraz 20 tys. zł ufundowane przez prezydenta Gdańska.

W niedzielę wieczorem, na gali, która – podobnie, jak cały festiwal, miała miejsce w Europejskim Centrum Solidarności, ogłoszono, że jury uznało za najlepszy film festiwalu obraz „Alicia” autorstwa holenderskiego reżysera Maasji Oomsa. Główną bohaterką tego dokumentalnego filmu jest 9–letnia Alicia, która jako roczna dziewczynka, straciła dom oraz rodziców i – w oczekiwaniu na adopcję – żyje w przybranej rodzinie.

Konkursowe filmy dokumentalne pochodziły z Austrii, Australii, Belgii, Czech, Danii, Finlandii, Francji, Holandii, Iranu, Izraela, Łotwy, Niemiec, Norwegii, Rosji, Szwecji, Węgier, Włoch. Niektóre obrazy były koprodukcjami 2–3 państw. Dziewięć dokumentów przyjętych do konkursu powstało w Polsce. Były to m.in. „21xNowy Jork” w reżyserii Piotra Stasika oraz „Beksińscy. Album wideofoniczny” w reż. Marcina Borchardta.

Filmy oceniało jury w składzie: reżyserka i scenarzystka Kinga Dębska (przewodnicząca), reżyserka Karolina Bielawska oraz niezależny amerykański filmowiec, mieszkający w Berlinie, Rick Minnich.

W tym roku, po raz pierwszy, w ramach festiwalu odbył się też konkurs polskich krótkich filmów fabularnych. Zakwalifikowano do niego 20 tytułów, wybranych spośród ponad 50 zgłoszonych.

Jak poinformowano na niedzielnej gali, w konkursie tym zwyciężył obraz „Baraż” w reż. Tomasza Gąssowskiego opowiadający o niespełna 40–letnim bezrobotnym mieszkającym pod Warszawą – niegdyś czołowym zawodniku lokalnej drużynie piłkarskiej, próbującym wychować syna.

Jury przyznało też dwa wyróżnienia. Przypadły one filmom „60 kilo niczego” w reż. Piotra Domalewskiego oraz „Bogdan i róża” w reż. Mileny Dutkowskiej.

W konkursie filmów krótkometrażowych prace oceniało jury w składzie: reżyser Ryszard Bugajski (przewodniczący), aktorka Anna Próchniak oraz montażysta i producent Leszek Starzyński. Nagrodą dla laureata była statuetka Gdańskie Dźwigi i nagroda pieniężna w wysokości 5 tys. zł, której fundatorem jest Stowarzyszenie Filmowców Polskich.

Spośród polskich filmów biorących udział w festiwalowych konkursach, jury wybrało też kandydatów do nagród im. Jana Machulskiego dedykowanych młodym twórcom. Nominacje w kategorii filmów dokumentalnych przyznano twórcom filmu – „Hugo”. Obraz ten został nominowany w kategoriach: najlepszy film i najlepsza reżyseria (Wojciech Klimala), najlepsze zdjęcia (Mateusz Wajda) i najlepszy montaż (Bartosz Pietras i Marcin Sucharski).

Z kolei wśród krótkich filmów fabularnych do nagród im. Jana Machulskiego nominowano obraz „60 kilo niczego” za: najlepsze zdjęcia (Bartosz Świniarski), najlepszy montaż (Piotr Kmiecik) oraz najlepszy scenariusz (Piotr Domalewski). Nominacje otrzymali też: Magdalena Czerwińska (w kategorii najlepsza aktorka) za rolę w filmie „Spitsbergen”, Krzysztof Kowalewski (w kategorii najlepszy aktor) za rolę w filmie „Ja i mój tata” oraz Milena Dutkowska (najlepsza reżyseria) za film „Bogdan i róża”.

Producentem 16. Gdańsk DocFilm Festival było działające w Gdańsku Stowarzyszenie Edukacji Filmowej.