Filmoteka

13 kwietnia rusza XIII Festiwal AfryKamera

Podczas 9 dni festiwal XIII AfryKamera odkryje różne oblicza Afryki – jej piękno, nowoczesność, komizm, budzące fascynację, oburzenie czy podziw i zazdrość. Filmami otwarcia i zamknięcia festiwalu będą: kenijski „Supa Modo” oraz południowoafrykański „Pięć palców dla Marsylii”.

XIII Festiwal AfryKamera otworzy wyróżniony na Berlinale film „Supa Modo” (reż. Likarion Wainaina). To opowieść o Jo, dziewczynce, która kocha kino i marzy o tym, by zostać superbohaterem. Niestety cierpi na nieuleczalną chorobę. Gdy wychodzi ze szpitala, jej nadopiekuńcza matka stara się chronić ją przed wszystkim, co mogłoby zagrozić jej zdrowiu. Czyli chce za wszelką cenę zatrzymać ją w domu. Tymczasem starsza siostra dostrzega w Jo potencjał na prawdziwego superbohatera. Z pomocą całego miasteczka postanawia zrobić wszystko, by spełnić jej największe marzenie.

Festiwal zamknie film „Pięć palców dla Marsylii” w reżyserii Michaela Matthewsa, znakomicie przyjętym na międzynarodowych festiwalach filmowych m.in. na MFF Toronto (2017), FF Londyn (2017), MFF Palm Springs (2018). Jest to niezwykły film łączący elementy spaghetti westernów i postapartheidowskiego południowoafrykańskiego dramatu.

Akcja filmu dzieje się w RPA w czasach apartheidu. Czarni mieszkańcy miasteczka Railway są ofiarami brutalnej opresji białej policji z pobliskiego Marseilles. Tylko „Five Fingers” – grupa pięcioro nastolatków ma odwagę im się przeciwstawić. Ich opór z niewinnego buntu przeradza się w brutalną walkę gdy porywczy Tau zabija dwóch policjantów. Dwadzieścia lat później Tau wychodzi z więzienia i wraca w rodzinne strony. Początkowo miasto wydaje mu się spokojne. Ale wkrótce odkrywa, że jego mieszkańcy nadal są terroryzowani. A ci, którzy kiedyś walczyli z niesprawiedliwością, teraz sami przyczyniają się do wyzysku. Tau raz jeszcze będzie musiał stanąć do walki.

Program festiwalu podzielony został na bloki tematyczne: Zielona Afryka, Oczami dzieci, Kairski uśmiech, Nowe kolory tęczy, Nowe oblicza Afryki, Afryka w polskim obiektywie, LGBT w Afryce oraz bloki krótkich metraży: Tajemnicza luzofonia oraz Konkurs. Festiwal potrwa do 21 kwietnia.