Opowieść o 12-letnim chłopcu imieniem Atari, którego wychowuje skorumpowany burmistrz miasta Megasaki. Gdy na mocy specjalnego dekretu wszystkie psy domowe wygnane zostają na ogromne wysypisko odpadów, Atari chce odnaleźć ukochanego psa. Na miejscu gromadzi wokół siebie grupę czworonożnych przyjaciół i razem wyruszają na wyprawę, która zadecyduje o losach i przyszłości całej Prefektury. „Wyspa psów”, reż. Wes Anderson.
Uznana za czarownicę i jako sierota bezbronna wobec oskarżeń, dziewięcioletnia Shula zostaje wysłana do obozu dla wiedźm. Wykluczone ze wspólnoty, odizolowane kobiety zmuszane są do ciężkiej pracy i traktowane jako turystyczna atrakcja. Każda z czarownic ma przytwierdzoną do pleców białą szarfę – po to, by nie mogła odlecieć. „Nie jestem czarownicą”, reż. Rungano Nyoni.
Harold wiedzie perfekcyjnie stabilne życie. Pewnego dnia jednak ten domek z kart zaczyna walić mu się na głowę, a Harold odkrywa, że przez lata dawał się wykorzystywać i oszukiwać, tym którym ufał najbardziej. Wysłany w służbową podróż do Meksyku, wiedząc już, że ma stać się kozłem ofiarnym, postanawia pokazać wszystkim środkowy palec i odegrać się za swoje krzywdy, zdobywając przy tym sporą fortunę. „Raz się żyje”, reż. Nash Edgerton.
Bohaterem filmu jest Reza, który mieszka na wsi z żoną i synem, wiodąc spokojne życie hodowcy ryb słodkowodnych. Niestety, duża prywatna firma powiązana z rządem zmusza mężczyznę do zaprzestania swojej drobnej działalności. Reza ma wybór – likwiduje mikroprzedsiębiorstwo albo przyłącza się do korporacji. „Uczciwy człowiek”, reż. Mohammad Rasoulof.
Ekranizacja bestsellerowej powieści Donato Carrisi, autora „Zaklinacza”. W odizolowanym od świata górskim miasteczku zaginęła szesnastoletnia dziewczyna. Rodzice są zrozpaczeni, a mieszkańcy – zszokowani. Nie potrafią przyjąć do wiadomości, że porywaczem może być ktoś z nich. Porywaczem... lub zabójcą. „Dziewczyna we mgle”, reż. Donato Carrisi.
– Łatwiej jest dzielić Milosza Formana na okres czeski i amerykański, ale ja zrobię dokładnie to samo, co robi się przy odpowiedniku polskim czeskiego reżysera, czyli Romanie Polańskim. Zawsze był jeden, wielki Forman, tylko miał bardzo różne etapy w twórczości – mówi dr Łukasz Jasina, filmoznawca. Milosz Forman zmarł 13 kwietnia.
W tym roku przypada 75. rocznica powstania w niemieckim obozie zagłady w Sobiborze. Historię buntu więźniów, którzy walczyli nie tylko o wolność, ale i godność przypomina rosyjski aktor i reżyser Konstantin Chabienski. Światowa premiera filmu „Sobibór” odbyła się w Warszawie. Do kin obraz trafi 11 maja.
W polskich kinach pojawiły się kolejne filmy krótkometrażowe z cyklu „Najlepsze polskie 30’”: „Więzi”, „Ja i mój tata”, „Baraż” i „Nazywam się Julita”. W programie „Tygodnik kulturalny” gościli reżyserzy dwóch pierwszych obrazów: Zofia Kowalewska i Aleksander Pietrzak.
Najnowsze produkcje filmowe, wśród nich zdobywcy prestiżowych Cezarów – w warszawskim kinie Muranów wystartował 9. Przegląd Nowego Kina Francuskiego. W programie między innymi „120 uderzeń serca” o paryskich aktywistach, „Do zobaczenia w zaświatach” – ekranizacja narodzonej Nagrodą Goncourtów powieści Pierre’a Lemaitre i „Barbara” o słynnej piosenkarce francuskiej Barbarze. Festiwal trwa do 26 kwietnia.
Główną bohaterką tegorocznej edycji Święta Niemego Kina będzie ikona kina przedwojennego – Pola Negri, czyli urodzona w Polsce Barbara Apolonia Chałupiec. Festiwal chce przybliżyć widzom fenomen gwiazdy poprzez ukazanie jak najszerszego spektrum jej kreacji. Święto odbywa się od 19 do 22 kwietnia w warszawskim kinie Iluzjon.