Filmoteka

aktualności

Dawid Ogrodnik o roli Mietka Kosza

Dawid Ogrodnik o roli Mietka Kosza

„Ikar. Legenda Mietka Kosza” jest historią inspirowaną życiorysem jazzmana (granego przez Dawida Ogrodnika), którego obiecującą karierę przerwała tragiczna śmierć. Mieczysława Kosza poznajemy jako kilkuletniego chłopca, urodzonego we wsi Antoniówka, który zachorował na jaskrę i z powodu braku możliwości natychmiastowego leczenia stracił wzrok, a następnie trafił do ośrodka dla niewidomych w Laskach. Tam odkrył, że muzyka może stać się sposobem, by na nowo zobaczyć świat. Talent i konsekwentna praca sprawiły, że Kosz stał się świetnym pianistą klasycznym, a następnie jazzowym. Odnosił liczne sukcesy w kraju i za granicą, ale poza sceną czuł się coraz bardziej samotny.

PAP: Mieczysław Kosz to kolejna twoja rola wzorowana na realnej postaci po m.in. Tomaszu Beksińskim z „Ostatniej rodziny” Jana P. Matuszyńskiego czy raperze Rahimie z „Jesteś Bogiem” Leszka Dawida. Dotykanie losów prawdziwego człowieka to szczególne zadanie dla aktora?

Dawid Ogrodnik: Rzeczywiście, jest w tym dodatkowy pierwiastek mobilizacji. Kiedy idę na film, który jest od początku do końca wymyślony, nie towarzyszą mi takie same uczucia jak wtedy, gdy oglądam coś, co wydarzyło się naprawdę. Pierwiastek prawdziwości zmusza mnie do bardziej wytężonej uwagi. Przygotowania do roli opartej na prawdziwej postaci też przebiegają inaczej. Staram się robić to jak najrzetelniej, bo najważniejsze, żeby nikogo nie skrzywdzić. To właściwie praca dziennikarska, nieustanne dążenie do zachowania obiektywizmu. Wiadomo, że każdy z nas chce się zaprezentować w jak najlepszym świetle, więc kiedy coś od kogoś słyszymy, musimy to podzielić przez różne stany emocjonalne, w jakich ten człowiek jest obecnie i w jakich był 20 lat temu.

Pani Doubtfire powraca!

Pani Doubtfire powraca!

Musical, wyreżyserowany przez Jerry'ego Zaksa, oparty jest na filmowym hicie „Pani Doubtfire” z 1993 roku. Tym razem w tę nietuzinkową postać, którą brawurowo zagrał nieżyjący już Robin Williams, wcieli się Rob McClure. Za produkcję musicalu odpowiada wielokrotny zdobywca nagrody Tony, Kevin McCollum.

Historia bezrobotnego i rozwiedzionego aktora, Daniela Hillarda, który postanawia przebrać się za gosposię domową, aby tylko móc widywać się ze swoimi dziećmi, podbiła serca widzów na całym świecie. I stała się jedną z wielu popisowych ról w karierze Williamsa.

Matej Bobrik o dokumencie „Nasza mała Polska”

Matej Bobrik o dokumencie „Nasza mała Polska”

Film Czecha Mateja Bobrika ma słodko-gorzki smak dorastania. Co roku kilkanaścioro młodych Japończyków rozpoczyna studia na Wydziale Polonistyki Tokijskiego Uniwersytetu Studiów Zagranicznych. Jednym z obowiązkowych zadań studentów drugiego roku jest wystawienie sztuki teatralnej w języku polskim.

„Nasza mała Polska” mówi nie tylko o procesie uczenia się języka polskiego, lecz także o tym, jak wyobrażenia o dorosłości zderzają się z rzeczywistością. Czy któryś z nastoletnich studentów zwiąże kiedyś swoją przyszłość z Polską?

Leszek Możdżer – „na pomoc Dawidowi Ogrodnikowi”

„Żelazny most”: miłość w cieniu tragedii

„Żelazny most”: miłość w cieniu tragedii

Tytułowy „Żelazny most” to znajdujący się pod ziemią lutniociąg, który w razie zawału stanowi jedyną formę kontaktu między uwiezionym górnikiem a ratownikami na powierzchni. Tytuł filmu ma jednak podwójne znaczenie. Stanowi przeciwieństwo określenia „spalonego mostu” i odnosi się do relacji między ludźmi. Reżyserka i scenarzystka, Monika Jordan-Młodzianowska nie wierzy w możliwość całkowitego zerwania łączących ludzi więzi. Odrzucenia i pozostawienia za sobą relacji, bez emocjonalnych konsekwencji dla ich uczestników. O pozornie tworzonych więziach, strachu przed prawdziwą zażyłością i zdradzie, błędnie pojmowanej jako prawo do wolności, opowiada dramat o trójce bohaterów uwikłanych w miłosny trójkąt.

„Stan wyjątkowy” – idealna komedia na listopad!

„Stan wyjątkowy” – idealna komedia na listopad!

Podobnie jak w przypadku każdej komedii, bohaterowie filmu „Stan wyjątkowy” wzorowani są na stereotypowych postaciach kina: generał, minister, prezydent, strażnik więzienny, rodzice zaginionych żołnierzy. Klasyczni bohaterowie zostali umieszczeni w absurdalnych sytuacjach, w których będą się zachowywać w zaskakujący sposób.

Absurd na poważnie

Starcie realistycznego, ciężkiego aktorstwa i absurdalnych lub surrealistycznych dialogów stworzyło niesamowitą i nieoczywistą komedię. Docenić należy świetną grę aktorską, która jest przepełniona powagą, jednak bez zbędnej przesady.

„Czarny Mercedes” – kryminalna namiętność

„Czarny Mercedes” – kryminalna namiętność

W podejrzanych okolicznościach zostaje zamordowana Aneta (Maria Dębska) – piękna żona szanowanego adwokata Karola Holzera (Artur Żmijewski). Sprawę tajemniczego zabójstwa próbuje rozwikłać nadkomisarz Rafał Król (Andrzej Zieliński), funkcjonariusz współpracującej podczas okupacji z Niemcami Granatowej Policji. Kolejne tropy mnożą podejrzenia i ujawniają głęboko skrywane sekrety zmarłej oraz niejasne powiązania jej męża z wysoko postawionym oficerem SS (Aleksandar Milićević).

Wśród podejrzanych znajduje się także nieco ekscentryczny hrabia Leon Przewiedzki (Andrzej Seweryn), który ma w zwyczaju podglądanie osób obecnych w mieszkaniu adwokata, szczególnie kobiet. W toku śledztwa, nadkomisarz Król znajduje nieoczekiwanego sojusznika w osobie radcy niemieckiej policji kryminalnej – Ernsta Kluge (Bogusław Linda). Sytuacja Holzera staje się coraz bardziej niebezpieczna, tymczasem znajdujący się na wolności morderca jest być może o krok od popełnienia kolejnej zbrodni.

Dębska o „Czarnym Mercedesie”: wojna zabiera wszystko

Dębska o „Czarnym Mercedesie”: wojna zabiera wszystko

Janusz Majewski, twórca głośnych i obsypanych nagrodami obrazów: docenionych Srebrnymi Lwami w Gdyni „Excentryków, czyli po słonecznej stronie ulicy”, a także „Zaklętych rewirów” czy filmu „C.K. Dezerterzy”, przedstawia ekranizację kryminalnej powieści własnego autorstwa. „Czarny Mercedes” to pełna napięcia i zwrotów akcji opowieść sensacyjna o miłości, zbrodni i zabójczej namiętności.

W rolach głównych w filmie wystąpiła imponująca plejada gwiazd: Artur Żmijewski, Andrzej Zieliński, Maria Dębska, Aleksandar Milićević, Bogusław Linda, Marcel Sabat, Sonia Bohosiewicz, Danuta Stenka, Natalia Rybicka, Izabela Dąbrowska, Andrzej Seweryn, Marian Opania, Wiktor Zborowski, Andrzej Mastalerz, Andrzej Baranowski, Przemysław Bluszcz i Antoni Królikowski. Autorem zdjęć do filmu jest jeden z najbardziej utalentowanych polskich operatorów – Arkadiusz Tomiak.

„Joker” – obłęd komika

„Joker” – obłęd komika

Wykreowanego przez Joaquina Phoenixa Arthura Flecka poznajemy jako nieudolnego klauna, który niedawno wyszedł z zakładu psychiatrycznego i na jednej z ulic Gotham City pada ofiarą chuliganów. Mężczyzna cierpi na niezrozumianą przez otoczenie chorobę – niekontrolowane napady śmiechu. Wolny czas poświęca opiece nad matką (w tej roli Frances Conroy), która także zmaga się z chorobą psychiczną, a jej jedyną rozrywkę stanowi oglądanie telewizyjnego show Murraya Franklina (granego przez Roberta De Niro).

Kobieta pisze także listy do swojego dawnego pracodawcy, lokalnego magnata Thomasa Wayne'a (Brett Cullen), którego darzyła głębokim uczuciem. Gdy korespondencja trafia w ręce Arthura, budzi się w nim przeczucie, że Wayne jest jego ojcem. Odrzucony przez społeczeństwo mężczyzna zaczyna pragnąć zemsty.

„Czarny mercedes” już w kinach

„Czarny mercedes” już w kinach

Akcja filmu toczy się w Warszawie, w czerwcu 1942 roku. W podejrzanych okolicznościach zostaje zamordowana Aneta Landau, żona adwokata Karola Holzera. Sprawę zabójstwa prowadzi nadkomisarz Król, funkcjonariusz współpracującej z Niemcami granatowej policji, a równocześnie zaprzysiężony żołnierz polskiego podziemia. W trakcie śledztwa okazuje się, że zamordowana skrywała wiele tajemnic. Niejasne powiązania z wysoko postawionym oficerem SS miał także mąż zmarłej kobiety. Czy uda się rozwikłać tę kryminalną, zanim znów ktoś straci życie?