Filmoteka

Całą rodziną na 33. Warszawskim Festiwalu Filmowym

Podczas Rodzinnego Weekendu Filmowego 33. edycji Warszawskiego Festiwalu Filmowego na ekranach Kinoteki i Multikina Złote Tarasy pojawią filmy fabularne i animowane dla dzieci, zarówno długie, jak i krótkie metraże.

Filmy pełnometrażowe:

„Wielki zły lis i inne opowieści” // „Le grand méchant renard et autres contes” (80 min.) reż. Benjamin Renner, Patrick Imbert, Francja 2017 Twórcy nominowanego do Oscara filmu „Ernest & Celestyna” tym razem zapraszają na wieś, która bynajmniej nie jest miejscem sielskiej ciszy i spokoju. W pierwszej historii bohaterami są Kaczka i Królik, którzy w zastępstwie bociana ze złamanym skrzydłem, mają dostarczyć pewnej rodzinie niemowlę... W drugiej opowieści poznajemy niezdarnego Lisa, który codziennie bez rezultatu próbuje pożreć Kurę. Wilk podpowiada mu, żeby najpierw ukradł jajko, potem wyhodował sobie kurczaka i dopiero go zjadł. Plan tylko wydaje się banalnie prosty... W trzeciej — Kaczka i Królik zauważają, że na ścianie domu wisi Święty Mikołaj. Nie orientując się, że to jedynie świąteczna dekoracja, wyruszają na misję ratunkową... Przezabawna i pięknie animowana adaptacja komiksu reżysera Benjamina Rennera, który powstawał pierwotnie dla jego rodziny. Dla dzieci od 5 lat.

„Książka Lili” // „El Libro de Lila” (76 min.) reż. Marcela Rincon Gonzalez, Kolumbia 2017 Bohaterka książki dla dzieci – Lila – pewnego dnia wypada z papierowego świata i trafia do miejsca, do którego nie należy. Tak zaczyna się jej wielka przygoda. Lila odkrywa, że jedyną osobą, która może ją uratować, jest Ramon, właściciel książki. Ramon nie czytał jej jednak od wielu lat. W międzyczasie stał się dorosłym mężczyzną, który nie tylko przestał czytać, ale przestał też wierzyć w świat fantazji. Lila wraz z nową przyjaciółką Manuelą muszą przekonać go, by zmienił zdanie i wspólnie wybrać się w niebezpieczną podróż na Pustynię Utraconych Wspomnień. Tam właśnie mogą odzyskać książkę, z której pochodzi Lila. Piękna opowieść o świecie fantazji, wartości prawdziwej przyjaźni i o tym, jak ważne są wspomnienia. Dla dzieci od 6 lat.

„Królowa Niendorfu” // „Königin von Niendorf” (67 min.) reż. Joya Thome, Niemcy 2017 Wakacje w Brandenburgii właśnie się zaczęły, ale Lea nie chce jechać na obóz z koleżankami, z którymi do tej pory wyjeżdżała. Ostatnio spostrzegła, że ich zachowanie również wobec niej się zmieniło. Pewnego popołudnia Lea jeździ rowerem po okolicy i zauważa pięciu chłopców przerzucających beczkę po oleju przez płot fabryki. Bardzo ją to zaciekawia, więc zaczyna ich śledzić. Odkrywa, że zbudowali na drzewie chatkę, do której tylko chłopcy mają wstęp. Lea chce się stać członkiem „gangu”, więc podejmie „najtrudniejsze wyzwanie”... Dla dzieci od 8 lat.