Filmoteka

Polskie tytuły 33. Warszawskiego Festiwalu Filmowego

W tym roku Warszawski Festiwal Filmowy odbędzie się już po raz 33! Od 13 do 22 października na ekranach Kinoteki i Multikina Złote Tarasy będzie można obejrzeć filmy z całego świata. W programie pojawią się również polskie produkcje oraz obrazy będące efektem międzynarodowej współpracy, stworzone z udziałem polskich filmowców.

„Czuwaj” // „Be Prepared”, reż. Robert Gliński, Polska, 2017 – Konkurs Międzynarodowy Thriller rozgrywający się w świecie nastolatków ery internetu i mediów społecznościowych. Dwie grupy młodzieży z odmiennych światów, reprezentujące dwa różne systemy wartości zostają postawione naprzeciw siebie na skutek ryzykownej decyzji dorosłych. Kolejny krok po „Sali samobójców” na drodze w poszukiwaniu prawdy o tym, co dziś kieruje wyborami młodych.

„Pewnego razu w listopadzie…” // „Once Upon a Time in November”, reż. Andrzej Jakimowski, Polska, 2017 – Konkurs Międzynarodowy Historia matki i syna, którzy w wyniku eksmisji w listopadzie 2013 roku tracą mieszkanie. Opowieść rozgrywa się na tle rzeczywistych wydarzeń, z wykorzystaniem materiałów dokumentalnych z zamieszek oraz z marszu nacjonalistów.

„Pomiędzy słowami” // „Beyond Words”, reż. Urszula Antoniak, Polska, Holandia, 2017 – Konkurs Międzynarodowy Michael, 28-letni prawnik z Berlina, w niczym nie różni się od swojego szefa i przyjaciela, 34-letniego Franza. W piątek rano Michael przestaje mówić po niemiecku i staje się Polakiem – Michałkiem. Kiedy spotyka swojego ojca, którego nigdy nie widział, zdaje sobie sprawę ze swego wyobcowania.

„Człowiek z magicznym pudełkiem" // „A Man with a Magic Box", reż. Bodo Kox, Polska, 2017 – Konkurs 1-2 Warszawa 2030. Adam został właśnie pozbawiony pamięci przez służby specjalne. Wprowadza się do opuszczonej kamienicy i zaczyna pracę jako sprzątacz w jednym z najwyższych biurowców w mieście. Tam poznaje Gorię, dziewczynę z wyższej zony, w której z miejsca się zakochuje. Goria nie jest obojętna na jego urok, jednak z racji różnicy klasowej, zanim zacznie się z nim spotykać, długo trzyma Adama na dystans. Tymczasem podczas porządków w mieszkaniu Adam znajduje działające radio z lat 50-tych. Okazuje się, że niezwykły odbiornik emituje fale umożliwiające teleportację. Podczas jednej z podróży, Adam utyka w roku 1952. Goria, zdając sobie sprawę, że straciła prawdziwą miłość, postanawia odszukać Adama w przeszłości. Niezwykła komedia o podróżowaniu w czasie i miłości umiejącej pokonać wszelkie granice czasoprzestrzeni. W filmie zobaczymy m.in. Olgę Bołądź, Piotra Polaka, Arkadiusza Jakubika, Wojciecha Zielińskiego, Agatę Buzek oraz Sebastiana Stankiewicza.

„Catalina” // „Catalina”, reż. Denijal Hasanović, Polska, Bośnia i Hercegowina, Chorwacja, 2017 – Konkurs 1-2 Kolumbijka Catalina studiuje prawo w Paryżu. By przedłużyć swój pobyt we Francji, pisze pracę naukową, która jej to umożliwi. W poszukiwaniu materiałów do pracy jedzie do Sarajewa, gdzie mieści się archiwum Międzynarodowego Trybunału Karnego dla byłej Jugosławii. Film bośniackiego reżysera, który ukończył szkołę filmową w Łodzi. W jednej z głównych ról zobaczymy Andrzeja Chyrę.

„Hugo” // „Hugo”, reż. Wojciech Klimala, Polska, 2017 – Konkurs Filmów Dokumentalnych Zdzisław Misiak, znany jako Dzidek, emerytowany król parków rozrywki, mieszka z 7-letnim wnukiem Hugo Huangiem w przyczepie kempingowej. Polska matka chłopca nie żyje, a chiński ojciec odsiaduje w hiszpańskim więzieniu wyrok za handel ludźmi. Słodko-gorzka historia o niezwykłej relacji dziadka i wnuka.

„Witaj w kryminale, papieżu Franciszku!” // „Bonne arrivée à la M.A.C.O, Papa François!” // „Welcome to the M.A.C.O., Papa Francis”, reż. Janusz Mrozowski, Francja, Burkina Faso, Polska, 2017 – Konkurs Filmów Dokumentalnych. Osadzeni i personel afrykańskiego wiezienia wyobrażają sobie, że odwiedza ich... papież Franciszek!

„Rodzina na sprzedaż” // „Una especie de familia” // „A Sort of Family”, reż. Diego Lerman, Argentyna, Brazylia, Francja, Polska, 2017 – Pokazy specjalne W swoim najnowszym filmie ulubieniec warszawskiej publiczności Diego Lerman podąża śladami kobiety, która z całego serca pragnie adoptować dziecko. Skomplikowane procedury mogą przerosnąć każdego, szczególnie jeśli brakuje oparcia w najbliższych.

„Jak zostać papieżem?” // „How to Become a Pope?”, reż. Justyna Mytnik, Polska, 2017 - Konkurs Filmów Krótkometrażowych. Czuła komedia o dziesięcioletnim chłopcu, który chce zagrać główną rolę w musicalu o Janie Pawle II.

„Milczenie Polskich Owiec” // „Silence of the Polish Lambs”, reż. Maciej Stuhr, Polska, 2017 - Konkurs Filmów Krótkometrażowych W przytulnej knajpie w jednym z polskich miast dochodzi do serii mniej lub bardziej przypadkowych spotkań młodych ludzi.

„Zalesie” // „The Hidden Stream”, reż. Julia Zborowska, Polska, 2017 - Konkurs Filmów Krótkometrażowych. Jedenastoletnia Joanna mieszka pośrodku baśniowego lasu z matką, która nie może pogodzić się ze śmiercią męża.