Filmoteka

Polski dokument "21 x Nowy Jork" w kinach od 21 lipca

Odnalezieni w nowojorskim metrze bohaterowie filmu „21 x Nowy Jork” podzielą się z widzami swoimi historiami w najnowszym filmie Piotra Stasika. – Czułem się jak antropolog badający cudze zachowania, tylko zamiast notesu miałem kamerę – powiedział reżyser filmu.

– W liceum miałem taką zabawę, że patrzyłem na ludzi i zastanawiałem się, co myślą. Pomyślałem, że z kamerą będą mógł zapytać ich o to w Nowym Jorku. W metrze można przyjrzeć się twarzom - tutaj nie ma dokąd uciec – opowiadał o inspiracji do stworzenia swojego najnowszego filmu reżyser Piotr Stasik.

W obrazie „21 x Nowy Jork” podróż między kolejnymi stacjami jednego z największych kolejek podziemnych świata, w której Stasikowi towarzyszą najczęściej aparat lub iPhone, upływa mu na obserwacji ludzi. W wielobarwnym tłumie twórca odszukał 21 z pozoru niewyróżniających się osób, które łączy tylko jedno – poczucie osamotnienia i wyobcowania.

– Czułem się jak antropolog badający cudze zachowania, tylko zamiast notesu miałem kamerę – powiedział Stasik, który za swoimi bohaterami podążał także po wyjściu z metra, na zewnątrz. – Oni bali się mnie zapraszać do swoich domów, ale ja i tak przychodziłem. To tam toczyły się rozmowy – podkreślił.

Mimo przekroczenia bariery anonimowości, reżyser nie portretuje swoich bohaterów w sposób całościowy – nie osadza ich w sytuacjach rodzinnych czy zawodowych. Interesuje go tylko to, o czym na co dzień nie mówią – ich emocje, marzenia, lęki i porażki. Bohaterowie, niepostawieni przed koniecznością tłumaczenia się ze swoich decyzji i wyborów, czy racjonalizowania własnych uczuć, okazują się być zaskakująco szczerzy i chętni do podzielenia się z widzami intymnymi szczegółami ze swojego życia.

W filmie Stasik stawia pytanie o kondycję współczesnego człowieka, jednak odpowiedzi na nie widzowie muszą poszukać samodzielnie. – Ten eksperyment dużo mnie kosztował. Każda z tych historii mnie przejmowała, przejmowało mnie też to, że nie mogę być z tymi ludźmi dłużej. A to było duże obciążenie – powiedział reżyser.

Feeria różnobarwnych obrazów, niejednokrotnie dynamicznie zmieniające się kadry, brak długich ujęć, a także osobiste zaangażowanie reżysera, poprzez umieszczenie w filmie cytatów z własnych pamiętników, zmieniają „21 x Nowy Jork” w filmowy esej z osobistym przesłaniem Stasika.

Film otrzymał m.in. nominację w kategorii Najlepszy Film Dokumentalny do Europejskiej Nagrody Filmowej w 2016 r. i specjalne wyróżnienie jury dla najlepszego reżysera w Konkursie Fiction/Non-Fiction 14. Festiwalu Filmowego Millennium Docs Against Gravity.

Piotr Stasik jest absolwentem Nauk Społecznych UW i Kursu Dokumentalnego w Mistrzowskiej Szkole Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy. Jest także współzałożycielem Towarzystwa Inicjatyw Twórczych „ę” oraz autorem filmów dokumentalnych, m.in. "Po kolei", „7 x Moskwa” i „Dziennik z podróży”.

Źródło: (PAP)