Filmoteka

W sobotę rusza Festiwal Filmu i Sztuki „Dwa Brzegi”

Filmy nagrodzone na światowych festiwalach, najciekawsze filmy polskie, konkurs filmów krótkometrażowych – znalazły się w programie 11. Festiwalu Filmu i Sztuki „Dwa Brzegi”, który rozpocznie się w sobotę w Kazimierzu Dolnym i Janowcu nad Wisłą.

Festiwal rozpocznie w sobotę polska premiera filmu nominowanego w tym roku do nagrody Złotej Palmy w Cannes „Ja, Godard”, w reżyserii i według scenariusza Michela Hazanaviciusa. To portret mistrza światowego kina Jean Luca Godarda w przełomowym momencie jego kariery, czyli w drugiej połowie lat 60., gdy zmieniał on swoje poglądy i stał się zagorzałym wyznawcą maoizmu.

Na festiwalu zaprezentowana będzie retrospektywa filmów reżysera Michaela Haneke, jednego z najbardziej utytułowanych europejskich twórców, dwukrotnego zdobywcy Złotej Palmy w Cannes. Pokazanych będzie jego 10 filmów, w tym najgłośniejsze „Miłość” i „Biała wstążka”, a także wczesne produkcje „Siódmy kontynent” i „Wideo Benny'ego”.

Haneke ma rozmawiać z publicznością zgromadzoną w Kazimierzu Dolnym za pośrednictwem programu Skype.

Bohaterem aktorskiej retrospektywy filmów będzie Andrzej Seweryn. Będzie można zobaczyć go w znanych rolach w polskich filmach takich jak „Ziemia obiecana”, „Pan Tadeusz”, „Zemsta”, ale także w produkcjach europejskich, m.in. „Wyrok”, „Genealogia zbrodni”, „Indochiny”.

Andrzej Seweryn ma przyjechać do Kazimierza Dolnego. Gośćmi festiwalu mają być także m.in. Agnieszka Holland i Andrzej Pągowski. Casting do nieistniejącego filmu przeprowadzi Robert Gliński, aby pokazać, na czym polega praca z aktorem.

Przeprowadzony będzie - po przerwie w ubiegłym roku spowodowanej ograniczeniami budżetowymi - międzynarodowy konkurs filmów krótkometrażowych. Zaprezentowanych ma być 37 filmów krótkometrażowych, spośród blisko 300 nadesłanych z całego świata.

Głównym sponsorem festiwalu jest samorząd województwa lubelskiego, który przeznaczył na jego organizację 250 tys. zł, o 100 tys. zł więcej niż na ubiegłoroczną edycję. Na festiwalu promowane będą przedsiębiorstwa z Lubelszczyzny i marki ich produktów.

Festiwal trwał będzie do 6 sierpnia.

Źródło: (PAP)