Filmoteka

Dokumenty TVP nagrodzono w prestiżowym konkursie

„Ikona” w reżyserii Wojciecha Kasperskiego zdobył Srebrny Medal w kategorii Dokumenty. „ Nauka Chodzenia” w reżyserii Marcina Kopeć otrzymał Brązowy Medal w kategorii Biografie. „Dwa światy” w reżyserii Macieja Adamka wywalczyły również Brązowy Medal w kategorii Sprawy Społeczne. „Jakiego koloru jest miłość” w reżyserii Aliny Mrowińskiej zdobył Brązowy Medal w kategorii Sprawy Ludzkie.

Wśród nagrodzonych znalazły się trzy dokumenty koprodukowane przez Redakcję Filmu Dokumentalnego i Reportażu TVP2 oraz jeden wyprodukowany przez Redakcję Filmu Dokumentalnego TVP1.

Ogłoszenie zdobywców nagród: Wielkiego Trofeum oraz Złotego, Srebrnego i Brązowego Medalu, odbyło się 25 kwietnia na uroczystej gali w Las Vegas.

„Ikona” w reżyserii Wojciecha Kasperskiego, dokument koprodukowany wraz Delta Film sp. z o. o. przedstawia portret pacjentek prowincjonalnego szpitala psychiatrycznego na Syberii. Po raz pierwszy w historii jednego z największych ośrodków dla chorych psychicznie, ekipa filmowa mogła zobaczyć jak wygląda codzienne życie za wysokimi murami. To miejsce przechowywania, bo o takim „leczeniu” możemy jedynie mówić, setek chorych z ciężkimi i nieuleczalnymi chorobami. Zajmuje się nimi jedynie pięciu lekarzy oraz kilka pielęgniarek, którzy poświęcili najlepsze lata służąc w szpitalu kolejnym pokoleniom pacjentów. Za murem, izolującym bohaterów filmu od świata, znajdziemy chorych na schizofrenię, seryjnych morderców, babcie cierpiące na alzheimera oraz nastolatki z problemami wychowawczymi. To jest przytulisko wszystkich społecznych wyrzutków.

„Nauka Chodzenia” w reżyserii Marcina Kopeć, dokument koprodukowany wraz z SHIPsBOY to historia gangstera, który rozpoczyna nowe życie. Piotr, czterdziestopięcioletni były członek warszawskiej mafii, po wyjściuz więzienia próbuje rozliczyć się z traumatycznej przeszłości i ułożyć swoje życie od nowa. Piotr jest byłym członkiem „gangu żoliborskiego”, ostatnim, który pozostał przy życiu. Gangu, będącego w latach dziewięćdziesiątych jedną z najokrutniejszych grup przestępczych terroryzujących Warszawę. Przez całe dotychczasowe życie Piotr sprawiał cierpienie innym i wzbudzał w ludziach strach. Po wyjściu z więzienia podejmuje legalną pracę w hospicjum, gdzie stawia pierwsze kroki w normalnym społeczeństwie, przełamuje swoje wewnętrzne i zewnętrzne blokady.

„Dwa światy” w reżyserii Macieja Adamka, dokument w koprodukcji z Metro Films. Dwa Światy" to portret głuchoniemych rodziców, opowiedziany z pozycji ich słyszącej nastoletniej córki. 12-letnia Laura jest przewodnikiem widzów po ich życiu. Życiu nietypowym, a zarazem zwyczajnym jak życie każdej rodziny. To już kolejna nagroda dla tego dokumentu, który zdobył uznanie publiczności na festiwalach międzynarodowych.

„Jakiego koloru jest miłość” w reżyserii Aliny Mrowińskiej produkcja Redakcji Filmu Dokumentalnego TVP 1 to historia Moniki i Wojtka – niezwykłej pary niepełnosprawnych ludzi, którzy są małżeństwem i kilka miesięcy temu urodziła im się zdrowa córeczka Ula. Kochają się, wspierają i każdego dnia walczą o normalne życie. Monika - niewidoma psycholog i Wojtek - informatyk z porażeniem mózgowym. Wspierają się, uzupełniają, pomagają sobie w podstawowych czynnościach każdego dnia. Ona zastępuje mu ręce w czynnościach wymagających precyzji - zapina mu koszulę, przeniesie kubek z herbatą, talerz zupy, on jest jej oczyma - opisuje jej świat, którego Monika nigdy nie widziała.

W ścisłym finale, obok filmów TVP, znalazły się min. produkcje TVE, ABC News, Discovery Channel, CTV, WDR, BBC, CBC, ORF, ZDF, CNN, CBS, HBO i NHK. Ogółem, filmy z 50 krajów świata.

więcej informacji o konkursie: www.newyorkfestivals.com